Ištrauka iš knygos „Pakaunės dešimtmečiai“ – Apie poilsio sodybą „9 vėjai“

Apie poilsio sodybą „9Vėjai“
Kiekvienas daiktas, paliestas tikro kūrėjo rankos, gali tapti meno kūriniu. Tai ne rytų išminčiaus žodžiai, tokia mintis lenda keliaujant ratu „9 vėjų“ sodyboje, Girininkuose, už Rokų. Tas ratas sukurtas specialiai – aplink didžiulę rožių klombą. Pakraščiais – šeimininko Evaldo Subačiaus žiemos namų darbai – grakštūs ir labai originalūs ažūriniai, niekur nematyti suoleliai. Šalia – paruošti pamatai jaunųjų santuokos vietai. Tai kitų metų projektas. Pučiant vėjams, besiplaikstant lengvoms užuolaidoms ir sklindant žydinčių rožių kerams, kas nenorėtų tokios santuokos ceremonijos? Išpuoselėtoje sodyboje, kur viskas ne tik paliesta, išjausta, sukurta ir išpuoselėta šeimininkų rankų?
Pats laikas susipažinti – Odeta Subačienė, savininkė šeimininke, buvusi „skaičių ganytoja“ – vyr. finansininkė garsioje ir turtingoje Kauno įmonėje. Trijų dukrų mama, rodosi galėtų paskęsti buitiniuose ir vaikų auginimo rūpesčiuose, tačiau atsitiko kitaip – kiekvienos mergaitės gimimas buvo naujo ir įdomaus projekto pradžia. Pirmoji dukra „paskatino“ kurti savo būstą, antroji – vyro verslą, o gimus trečiajai – po truputėlį radosi ir 9 vėjų sodyba, kuriai pavadinimą šeima galvojo ilgai ir atsakingai. Mintis: „Mes galim sukurti kažką gražaus“ seniai nedavė ramybės Odetai. Tačiau prireikė laiko, 8 metų, kol ji tapo kūnu.
Svajonė – sukurti gražią aplinką
„Mums patiko statyti, kurti savo namus. Nebuvo lengva sugalvoti, kas turėtų rastis tame beveik 4 hektarų lauke. Viena buvo aišku – užsiėmę žmonės norės kokybiško poilsio savaitgaliais, tam tiko vieta netoli Kauno. Ir svarbiausia, norėjosi kažko gražaus“, – pasakoja Odeta. Penkis metus šeima kūrė projektą. Netiko nei vienas „gatavas“. Norėjosi kažko tokio, individualaus. Kurį laiką net tapo įpročiu žiūrėti vaizdus internete, tikintis rasti minčių savo svajonių sodybai. Meditacijų vieta, vieta, kurioje gali susidėlioti mintys – tokia turėjo būti erdvė, kurioje gerai jaustųsi kiekvienas, kuris ieško kokybiško poilsio. Arba – 4 hektarai skirtingų erdvių, nuo modernios aplinkos iki natūralios gamtos upelio slėnyje.
Ilgą laiką gyvendami savaitgaliais namelyje ant ratų, jau toje žemėje, jie tiesiog vaikščiojo po tuos tuomet dar neapgyvendintus laukus ir ieškojo atsakymo, kas gali čia atsirasti: kokybiško ir gražaus. Pirmasis radosi pirties namas. Per krizę. Pagaliau atrastas architektas pagelbėjo kilusias mintis išdėstyti ant popieriaus. Norėjosi erdvių aukštomis lubomis. Didelių langų, pro kuriuos būtų galima sugaudyti visą trumpos lietuviškos vasaros saulę ir šilumą.
Gražinti aplinką – dabar įdomiausias šeimininkų užsiėmimas. Kasmet sugalvoti ką nors naujo, netikėto, nors sakytum, kad ir aplinka ir jau pastatytų namų vidus yra tobuli. „Esam pilni idėjų, džiaugiasi šeimininkė. – Mintys randasi ir randasi, niekaip nepasibaigia noras tobulinti ir kurti toliau. Pati netikėjau, kad kūryba gali būti tokia užkrečianti“.
Žiema skirta naujoms idėjoms
Skandinaviškų spalvų sodyba, nors ir medinė, nė iš tolo neprimena kaimo turizmo trobesių. Jei ir tiktų koks nors apibūdinimas – pastatyta ir įrengta, kaip sau. Todėl Odeta sako visuomet įsižeidžianti, kai žmonės pasišaipo, kad verslui gerai bet kaip. Ji mano, kad gerą toną ir skonį geri klientai pajunta tuoj pat.
Paprastai vasario mėnesį, kuomet daugiausiai saulėtų dienų, pora atostogauja. Jie ilsisi ir gyvena svečių namuose – šviesioje erdvėje, iš jos veža į mokyklą vaikus. Aktyviai ilsisi – ieško naujų idėjų būsimiems pavasario ir vasaros darbams. Beje, rožynas taip pat gimė vieną žiemos vakarą.
Pro didžiulius langus ir nuo terasos gali grožėtis stačiakampiais tvenkinukais, kurie apželdinimu, forma ir tikriausiai savotiška dvasia labai primena japoniškus.
Eilėje laukia upelio, kuris teka sklypo gale prisijaukinimas. Odeta pasakoja, kad upelio slėnis turi būti nuostabos ir netikėtumo objektas ir aišku, turi maloniai stebinti. Ne vienas atvykęs užsisakyti sodybos svarbiausiai savo gyvenimo šventei, išvyksta pakeitęs nuomonę – pasirodo ir laukuose gali rasti tiesiog tobulų vietų…
Pagal projektą netoli svečių namo turi išaugti dar penki svečių namai, kurie suprojektuoti taip, kad jų gyventojai niekaip netrukdytų vieni kitiems. Dabar sodyboje – ne tik išskirtinė aplinka pobūviams, 2 modernios salės su atskiromis terasomis, pasivaikščiojimo takais, pirtis su terasa draugų ar kolegų vakarėliams, bet ir vaikų studija, kurioje pati Odeta kelis metus rengė vaikų vasaros stovyklas.
Kaimo sodyba ne būtinai kaimietiška
„Renginiai patys atėjo pas mus, – sako Odeta. – Tai, ką mums pavyko čia padaryti, sudomino vestuvininkus. Galiu pasakyti, kas pas mus nevyksta tradiciniai vestuvių baliai, o pobūviai. Renginiai, kuomet ypatingai gražiai papuošiamos visos erdvės, puikiai aptarnaujama ir prižiūrima ideali švara per visą renginį. Dažnai pati padedu jauniesiems, nes tai labai svarbi jų gyvenimo šventė, kuri negali nepavykti, vadinasi viskas turi būti kruopščiai suplanuota ir vykdoma. Pati jaučiu didžiulę atsakomybę ir tai duoda savo vaisių. Iki šiol nepatenkintų žmonių nebuvo. Mano maisto partneriai paruošia ypatingai kokybišką maistą, išmoningai serviruoja. Puotą aptarnaujantys padavėjai – diplomatiški, jie viską laiku pastebi ir užbėga netikėtumams už akių. Pati dalinuosi idėjomis, mielai patariu. Dirbu antrą sezoną ir galiu tik pasidžiaugti: žmonės moka kultūringai ilsėtis, santūriai linksmintis. Gal jau pasibaigė tie laikai, kai išsinuomavę kaimo turizmo sodybą, treninguoti klientai išdaužydavo viską aplinkui? Nenusivyliau nei vienu – man pasitaikė branginantys aplinką ir vertinantys grožį žmonės. Paprastai su klientais labai smulkiai aptariame nuomos sąlygas, gal todėl nevyksta incidentų?“
Verslas tapo Odetos ir jos šeimos gyvenimo būdu. Kūrimas ir tobulinimas yra sunkus, bet ir labai malonus procesas. Odeta juokiasi, kad jie negali su vyru ramiai sėdėti – norisi naujos veiklos, judesio. Prie pagrindinio namo supilti kalneliai. Šeimininkė sako, kad į juos žiūrėdama, ji prisimena Norvegijos kalnus…
Artimiausio dešimtmečio planai – tobulinti komforto zonas. Odeta mano, kad dar po dešimties metų žmonės norės ne tik švęsti, bet ir ieškos vietų pailsėti, šiuolaikiškai, kaip pačiame kokybiškiausiame viešbutyje. Kuriame ramiai gali pabūti su savimi ir pasijusti gamtos dalimi.
„Mūsų siunčiama žinutė paprasta – kaimo turizmo sodyba – ne būtinai mediniai suolai ir sienos. Tai gali būti subtilu, skoninga ir prabangu. Nemėgstam perkrautų erdvių, norim, kad ir lankytojai atskirtų kičą nuo tikrų dalykų. Pabrėžiu visiems savo klientams, kad kasmet jie atras sodyboje ką nors naują, netikėtai gražų“ , – sako Odeta. Ir tai jos manymu pati įdomiausia ir kūrybiškiausia veikla – kurti ir gražinti.
Kodėl sodyba vadinasi 9 vėjai? Devyni – permainas reiškiantis skaičius. O vėjai čia visuomet karaliauja, kartais atrodo, kad jie pučia iš visų pusių vienu metu. Permainų vėjai…

Straipsnio autorė: Daiva Budrienė